piłki do piłki nożnej, piłki Hummel

Popularne piłki sportowe – czym się od siebie różnią?

Nie ma dużej ilości sportów, które można praktykować bez konieczności wykorzystania różnych akcesoriów. Także w licznych dyscyplinach indywidualnych, np. tych z dziedziny lekkoatletyki oraz gimnastyki, należy wyposażyć się w dysk bądź tyczkę. Jednakże najlepiej rozpoznawalnym na całym globie akcesorium sportowym, pojawiającym się w setkach sportów zespołowych (choć nie tylko), są piłki. W niniejszym tekście prezentujemy charakterystykę 3 piłek używanych w grach uwielbianych przez naszych rodaków.

Najważniejsze cechy piłek do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który znaleźć można w pokoju każdego chłopca, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczyny, bowiem o sukcesie w tym sporcie często marzą również kobiety. Piłka do “nogi” waży przeważnie od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien oscylować w przedziale 0,68-0,70 metra. Dawniej takie piłki sporządzano z naturalnej, dzisiaj używana do tego jest najczęściej eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu nazywano “biedronką” w związku z charakterystycznymi czarnymi łatami, które musiały być czytelne w dwukolorowych odbiornikach telewizyjnych. Obecnie piłki do „nogi” występują w tysiącach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a wszystkie popularne wydarzenie futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza aniżeli ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma od 65 do 67 cm. Jest od niej jednakże wyraźnie lżejsza – waży zaledwie 260-280 g. W środku znajduje się pęcherz wykonany z lateksu, a pomiędzy nim a skórzaną powierzchnią (także zazwyczaj wykonaną z eko skóry) mieści się wyściółka z nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, lecz co kluczowe jej wagą oraz rozmiary są dostosowywane zależnie od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inny obwód mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych wymiarach produkowany jest dla trenujących dzieci. Dlatego waga piłek dla piłkarzy ręcznych to od 260 do nawet 475 g, a ich obwód – 46 aż do 60 centymetrów. Dętka tych piłek powinna być szczególnie mocna, wobec tego zazwyczaj wykonywana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna natomiast powinna zapewniać odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, czy uprawiamy sport wyłącznie dla przyjemności, opłaca się kupować sprzęt wysokiej jakości. Przyniesie to nie tylko większy komfort podczas samej gry – dobra piłka na pewno będzie służyć również zdecydowanie dłużej.

Lokalizacja firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]