Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, skieruj się tu.

Dla wielu ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże małżonków po wsze czasy, a oznaką ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – część sakramentu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednak, że panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak np. w Czechach, w Szwecji, w Wielkiej Brytanii albo w Turcji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie według starodawnych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz wybierają obrączki ślubne razem, jednak tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dodaj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowanym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz) reprezentujące siłę uczucia. Dzisiaj do ich sporządzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one także nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]