Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Sprawdź, gdzie nabyć łańcuchy śniegowe, wejdź na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]