Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Chcesz zamówić kantar skórzany? Koniecznie odwiedź ten adres.

Kantar to powszechnie używany fragment uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do zarysu i rozmiaru głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane i podszywane. Te pierwsze, określane też halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład syntetycznym lub naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują m.in. do koni holsztyńskich, arabskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy perszeron).

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]