Kup banknoty kolekcjonerskie NBP.
Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu, błyskawicznym skojarzeniem obok zbierania pocztówek oraz znaczków jest numizmatyka. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych pieniędzy zastępczych.
Historia banknotów oraz czemu je kolekcjonujemy?
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się na terenie Europy, lecz w Chinach. Początkowa ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie władzy Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują współcześnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z opowieści słynnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem czasu tę formę płatności zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, lecz także artystyczną – od stuleci wszak zadziwiają misternym designem.
Kto drukuje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek ich cena bywa bardzo wysoka – to zależne jest od ich kondycji oraz roku druku. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, przeważnie w związku z upamiętnieniem sławnych osobistości z kręgu kultury, nauki oraz polityki lub znaczących zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza znakomitą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak napisy widoczne tylko pod określonym kątem, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i znaki widoczne pod ultrafioletem.
Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]