Odczuwasz ból pleców? Sprawdź co może być przyczyną

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące bólu krzyża

Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla dużej części populacji. Współcześnie jest to przypadłość, z którą borykają się nie tylko osoby w starszym wieku. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą w pozycji siedzącej sprawia, że bólu tego rodzaju doświadczają również młodsi ludzie.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból pleców może mieć szereg źródeł. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także informować o powstawaniu zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek częstokroć jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przenoszeniem wielokilogramowych obiektów lub nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, ponieważ znika po wypoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból kręgosłupa bywa też efektem różnorodnych stanów zapalnych bądź obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Ból pleców – jak mu przeciwdziałać?

Bólu pleców nie można ignorować i trzeba od razu zgłosić się na wizytę u lekarza. Rozpozna on orientacyjnie typ i źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do stosownego lekarza specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek leczenia. Nie można jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego doktorzy rekomendują codzienne ćwiczenia, dbanie o odpowiednią wagę, jak również pamiętanie o poprawnej postawie m.in. podczas pracy przy komputerze. Napięte mięśnie grzbietu czy szyi można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy pomocy sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy, a także pobudza cyrkulację limfy i krwi.

Lokalizacja firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]