urologia kraków

Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, które bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co skutkuje tym, że osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy choroby, częstokroć wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. O chorobach układu moczowego może alarmować mnóstwo różnorodnych symptomów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na jakie w związku z tym oznaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego udania się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim krwi albo ropy, jego ciemniejsza barwa czy spienienie, ale również przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być również mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp i ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, zatem panowie winni udać się do niego jeżeli mają problemy z wywołaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie) czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba też zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii celem konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]