Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają osłabieniu organizmu. Na ogół męczy nas kaszel, nieżyt nosa i ból gardła. Żeby się im nie dać bez walki, warto wypróbować tradycyjne metody, które pomagają strzec organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy niektóre z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącej kąpieli czy napoju. Do herbaty można dodać sok z cytryny lub pomarańczy, które zawierają duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do niej kilka kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Cebula oraz czosnek także zawierają pokaźną dawkę witamin. Na ich bazie sporządza się domowe mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych metod walki z chorobami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy pić w odstępach kilku godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop także należy pić parę razy w ciągu dnia.

Masło, miód i mleko na podrażnienie gardła

Kiedy pojawia się wrażenie bólu gardła, wypada wypróbować kompozycję masła, miodu i mleka. Wyśmienicie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba uważać, aby mleko nie było wrzące, ponieważ zniweluje to dobroczynne oddziaływanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się także picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego warto chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, że typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy aczkolwiek, że jeżeli symptomy nasilają się to należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.