Co warto wiedzieć o wolumetrii?

Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci z biegiem lat swoje młodzieńcze zarysy, a na skórze ujawniają się kolejne zmarszczki i zagłębienia. Wcześniejszy jędrny owal twarzy zmienia się, między innymi w efekcie zaniku tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz obniżenia się kondensacje kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Potężny wpływ na wygląd skóry mają też długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne, predyspozycje genetyczne, oddziaływanie grawitacji czy ruchy mięśni twarzy.

Modelowanie owalu twarzy kwasem hialuronowym – krótko o wolumetrii

Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej będącym alternatywą dla procedur z zastosowaniem skalpela. Z jej pomocą możliwe jest odmłodzenie skóry, wymodelowanie twarzy oraz usunięcie zmarszczek powstających na czole i w okolicy ust, nosa, oczu. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – organiczny polisacharyd występujący we wszystkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy podawany jest w głębokie warstwy skóry za pomocą kaniuli czyli ”tępej igły”, co zmniejsza ryzyko powstania zasinienia. Należy podkreślić, że przed zabiegiem modelowania twarzy kwasem nie ma potrzeby podawania anestezji, bowiem substancje uśmierzające ból znajdują się już we wstrzykiwanym roztworze. W wielu przypadkach zabiegi modelowania twarzy uzupełniane są poprzez późniejsze (ale nigdy jednoczesne!) iniekcje botoksem, które mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości powstawania zmarszczek mimicznych. Sam zabieg nie trwa długo, zwykle ok. pół godziny, a pacjenci powracają do codziennych czynności natychmiast po zabiegu. Efekty zabiegu utrzymują się zwykle przez blisko roku, w poniektórych przypadkach jeszcze dłużej.

U kogo nie można wykonać modelowania owalu twarzy?

Istnieją pewne przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania modelowania twarzy kwasem hialuronowym. Zabiegu wolumetrii nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani aktualnie karmiących, jak również również u osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy opryszczce). Należy też podkreślić, że pomimo iż wolumetria jest uznawana za zabieg bezpieczny, jednakże jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze występuje ryzyko powikłań lub niepożądanych rezultatów.