Cechy i działanie aparatu ultradźwiękowego

Dalsze informacje o aparacie do terapii ultradźwiękowej

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci często wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech megaherców. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż odpowiednio aplikowane ultradźwięki pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Mogą być one wykorzystywane do masażu mięśni, a wytwarzana za ich pomocą wysoka temperatura działa kojąco na tkankę nerwową. Z tego powodu masaż ultradźwiękami może być stosowany do uśmierzania bólu, zmniejszania napięcia mięśniowego oraz poprawy przepływu limfy. Wszystko to możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat do ultradźwięków – jak działa?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko 100 lat, bazuje na dwóch rodzajach efektów: termicznych oraz atermicznych. Te pierwsze polegają głównie na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – ścięgien, stawów, blizn czy wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do znacznego wysiłku lub przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Tymczasem efekty atermiczne mają pozytywny wpływ na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy.

Aparat do ultradźwięków – przenośny lub stacjonarny?

Istnieją dwa typy aparatów do ultradźwięków – przenośne i stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie opcją idealną dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów albo podejmujących ich w kilku gabinetach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym podejmuje dużą ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach kontraktu z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym rozwiązaniem.

Lokalizacja firmy:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]