Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Tutaj znajdziesz więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wielkością włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia alarmujących zmian rakowych. Należy zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który z reguły trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]