W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W toku budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania trzeba zadbać o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozkwitu chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które fragmenty budowli trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, dachy, fundamenty, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, by projektowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze ekspertami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.