Osuszanie ścian po zalaniu powierz doświadczonej firmie

Nawet gdy budynek ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z czasem ściany będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć także nagle z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie świadczy od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie czy łazienki pojawiająca się na murach pleśń jest częściej efektem przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i mury budynków lub gdy zdarzyło się zalanie w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą zawodowców z zakresu hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy posiadają duże doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to podstawa do wyselekcjonowania właściwych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i odpadają, a na murach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się w górę – niekiedy nawet na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą murów, która wstrzyma unoszenie się wody wzwyż. Następną fazą, oczywiście po właściwym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów wymaga niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie wykonanie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko potrzebne będzie także naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budynków, jak dylatacje, stropy żelbetowe i płyty żelbetowe posadzkowe.