Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]