Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Potrzebujesz zamówić badania psychologiczne Bielsko? Skieruj się tu.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – konieczne do zdobycia uprawnień

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy osobowości kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]