Co zrobić ze starą kanapą lub łóżkiem?

Wymieniasz kanapę lub łóżko i nie wiesz, co zrobić ze starym meblem? Jak pewnie się domyślasz, nie powinien on trafić do zwykłego śmietnika. Jego pozbycie na szczęście nie będzie trudne – do wyboru masz kilka opcji, wśród których na pewno znajdziesz tę najbardziej odpowiednią. Oto nasza lista 5 sposobów, na to, by legalnie i bez szkody dla środowiska pozbyć się łóżka lub kanapy.

Kanapa nie musi się zmarnować – wykorzystaj ją ponownie

Nawet uszkodzona kanapa może być wykorzystana ponownie. Jeśli wymieniasz ją ze względu na niesprawny mechanizm składania, oznacza to, że nie nadaje się już do spania, ale bez problemu można korzystać z niej jako sofy. Taką funkcję może więc nadal pełnić na tarasie lub w altance na działce. Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić jej drugiego życia, zapytaj znajomych, czy któryś z nich nie potrzebuje – jeszcze przecież dobrego – mebla.

Co zrobić ze starym łóżkiem? Oddaj potrzebującym

Co zrobić ze starym łóżkiem? Trudno postawić go na tarasie czy w altanie. W przypadku tego mebla dobrym rozwiązaniem będzie oddanie go potrzebującym. Jeśli łóżko jest w dobrym stanie, możesz zaoferować je fundacji wspierających najuboższych, schronisku dla bezdomnych lub jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci. Dobrym pomysłem będzie też wystawienie anonsu na portalu z ogłoszeniami lokalnymi. Jeżeli zaś mebel nie nadaje się już do użytku, sam materac na pewno z chęcią przyjmie któreś schronisko dla zwierząt.

Co zrobić ze starą kanapą? Zaczekaj na zbiórkę odpadów

W przypadku, gdy z różnych przyczyn nie jesteś w stanie znaleźć nowego właściciela mebla lub ten po prostu nadaje się tylko do utylizacji, możesz pozbyć się go podczas gminnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Zazwyczaj odbywają się one co miesiąc, a oddanie mebla nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. To rozwiązanie ma niestety jedną, ale bardzo istotną wadę – do czasu wywozu odpadów musisz sam znaleźć miejsce dla łóżka lub sofy. Dla właścicieli małych mieszkań odpowiedź na pytanie o to, co zrobić ze starą kanapą w takiej sytuacji, może okazać się dość trudna.

Zawieź kanapę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Na szczęście nie musisz czekać na gminną zbiórkę. Jeśli dysponujesz wystarczająco dużym samochodem lub jesteś w stanie zorganizować transport, możesz na własną rękę oddać zdezelowany mebel do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty działają w każdej gminie, a w największych miastach jest ich nawet kilka. Osoby zameldowane na terenie danej jednostki administracyjnej mogą przekazać w nich odpady bez żadnych opłat.

Zleć wywiezienie starej kanapy lub łóżka specjalistom

Brak samochodu dostawczego również nie musi być przeszkodą. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy oferującej kontenerowy wywóz odpadów. W Krakowie i najbliższych okolicach firma Max-Gruz swoim klientom zapewnia kompleksową obsługę przy transporcie odpadów wielkogabarytowych – dostarcza kontener, a po jego zapełnieniu gwarantuje legalną i przyjazną środowisku utylizację.

Źródło tekstu: https://maxgruz.pl/blog/co-zrobic-ze-stara-kanapa-lub-lozkiem/