Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu zlecić realizację hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale też w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest też drobiazgowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów też wypada zlecić profesjonalistom, gdyż częstym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich zamienników, nie posiadających analogicznych parametrów wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.