system rozliczeń swift

System bankowy SWIFT – co to?

Mimo, iż w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na konflikt na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT wykorzystują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest więc największym atutem systemu SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, działających w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]