Polskie monety kolekcjonerskie – hobby, które może przynieść zysk

Dalsze informacje o numizmacie.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też obiekt westchnień numizmatyków z całego świata. Numizmatyka, będąca pierwotnie dyscypliną nauki analizującą monety, medale a następnie także banknoty, z biegiem lat przerodziła się w cenione hobby. Wielu hobbystów uważa jednak zbieranie monet jako metodę lokaty pieniędzy w mienie, mogące po pewnym czasie przynieść niezłe dochody. Odpowiednio wykorzystały to mennice z różnych stron świata, rok w rok wybijające dziesiątki tysięcy atrakcyjnych monet numizmatycznych ze złota i srebra.

Monety kolekcjonerskie ze srebrnego i złotego kruszcu – pasja, która może dać zysk

Motywów, dla których numizmatycy zbierają banknoty oraz monety jest wiele. Niektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych wypuszczanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy urodzin czy śmierci ważnej osobistości z obszaru polityki albo kultury bądź istotnego wydarzenia historycznego. Drudzy interesują się środkami płatniczymi, w następstwie tego zbierają pieniądze rozmaitych państw. Pozostali poszukują monet, których grafika posiada konkretny motyw, np. związany z zabytkami świata lub przyrodą. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, której nie interesują numizmaty dostępne w pokaźnych nakładach z niklu, miedzi oraz mosiądzu, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, głównie ze srebra oraz złota. Owszem, tego typu monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są wielokrotnie droższe niż typowe monety okolicznościowe, jednak należy wziąć pod uwagę, że ich zakup bywa dobrą lokatą. Po upływie czasu wartość srebrnych oraz złotych numizmatów może bardzo wzrosnąć, nie tylko ze względu na limitowaną ilość konkretnego wzoru, ale też z powodu potencjalnego wzrostu wartości kruszcu, którego są one wybite.

Polskie monety okolicznościowe

Kolekcjonerom skupiającym się zwłaszcza na numizmatach produkowanych nad Wisłą na pewno nie braknie ciekawych okazów do kupienia. Tylko w zeszłych kilkunastu latach Mennica Polska przygotowała takie numizmaty jak np. 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej oraz kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Hallera. Większość polskich monet kolekcjonerskich to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich cena, w zależności od rocznika emisji, wagi oraz nakładu, oscyluje w przedziale od 90 do nawet 250 złotych. Srebrne i złote numizmaty zamknięte są najczęściej w kapslu bądź umieszczone w kasecie.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]