Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie osoby prowadzące działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi osobie, która nie umie go odczytać, natomiast dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę bez względu na to który program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Używanie Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot VAT
Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi wcześniej otrzymają zwrot VAT, nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz od towarów i usług. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji księgowej, lecz trzeba dokonać jej integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]