Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania należności. Poza tym jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania kosztów związanych z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O czym muszą wiedzieć firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych typów usług, a wykup długów jest tylko jego częścią. Polega on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring jest najlepszy

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą być duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne okażą się wtedy odpowiednie umiejętności, a tych nierzadko zwyczajnie nie mamy. Z tego względu wybór faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu unikniemy strat.