Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Food pairing. Więcej na warsztatqulinarny.pl

Chociaż przywykliśmy do szablonowych kombinacji smakowych, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pozór absolutnie się wykluczają, nie może dać intrygujących i, co najważniejsze, apetycznych efektów. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Silny wpływ na nasz smak miało bez wątpienia otwarcie się na obce tradycje kulinarne, jak również możliwość zakupu nieobecnych przedtem w Polsce produktów. Dzięki temu choćby połączenie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w tych niespotykanych fuzjach aromatów częstokroć podejmują swoje eksperymenty i na własną rękę szukają jeszcze bardziej niezwykłych zestawień. Aby te jednak dały spodziewane wyniki, należy wcześniej zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Jeśli pragniemy, żeby nasze kulinarne eksploracje faktycznie były źródłem ekscytacji oraz umożliwiały odnalezienie nowych smakowych wrażeń, powinno się postępować zgodnie z regułami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są tylko wskazówkami, których trzeba przestrzegać, żeby aromaty łączyły się w nietuzinkową, ale zgodną całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym przekonaniu uważane są za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie reguły food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości danych substancji w stosowanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale również napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu i dużej wyobraźni

Do zabaw z food pairingiem wymagane są wyczucie oraz duża fantazja, aczkolwiek to nie one będą najważniejsze. W większym stopniu jest istotna teoretyczna wiedza z zakresu zawartości przeróżnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z pozostałymi składnikami. Wobec tego trafną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – szczególnie, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Lokalizacja firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]