Wyjątkowy topaz mistyczny

Więcej szczegółów o topazie mistycznym

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna cieszącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru możnaby błędnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień przybiera fioletowy kolor, błękitny zaś jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak już napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również w pracy. Istotna okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do danej kreacji.