Silniki prądu stałego

Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Mnóstwo przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne bądź malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, z jakich elementów składają się ani jak działają te urządzenia.

Silnik elektryczny na prąd stały – zasługa czołowych innowatorów XIX w.

Rolą silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwustu lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, wirnika, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezszelestną pracę orazwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Teza, że silniki na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią samochodów czy pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym pociechom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silników DC używają też miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od szanowanych światowych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]