Co to jest i jak działa motoreduktor?

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktor, wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy składający się z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas inżynierów

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, dlatego zawsze pojawia się pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne pomiary i testy pojedynczych układów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, średnich albo lekkich obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, schody ruchome i aeratory. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]