Szalunki – gdzie się je stosuje?

Zobacz, gdzie kupić szalunki stropowe.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, która po rozebraniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą łączniki, belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i narożniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]