Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Szalunki, określane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, sklejki bądź metalu, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, łączniki, belki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt czy zespołów, które świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]